KANON DZIEŁ SZTUKI

Czym kanon nie jest?

1.      Dokumentem oficjalnym.

2.      Wyczerpanym źródłem informacji o znanych dziełach.

3.      Jedynym źródłem waszej wiedzy o sztuce.

Czym kanon jest?

1.      Zbiorem dzieł uznanych przez nauczycieli historii sztuki za ważne dla danego okresu.

2.      Materiałem pomocniczym w nauce do egzaminu maturalnego i dyplomowego na poziomie podstawowym.

O czym należy pamiętać korzystając z kanonu?

1.      W przypadku podanych dzieł nie wystarcza jedynie umiejętność ich rozpoznania; należy umieć je zanalizować.

2.      Umiejscowienie konkretnego artysty w danym kierunku jest czasami trudne i może budzić kontrowersje. Na stronach internetowych innych szkół plastycznych nie ma zatem podziału na poszczególne kierunki w przypadku sztuki XX-wiecznej. My zaproponowaliśmy wam przykładowy podział, ale cały czas należy pamiętać, iż twórczość jednego artysty może być omawiana przy różnych zjawiskach i kierunkach.

3.      To, że dzieło znalazło się w kanonie nie oznacza, że żadne inne nie może znaleźć się w arkuszu maturalnym.

4.      Kanon jest dokumentem otwartym. Dopisaliśmy wam kilka dzieł, które ważne są na przykład dla naszego regionu (a nie występują w podstawowej wersji kanonu), tak, byście mieli ułatwione zadanie przy nauce do egzaminu dyplomowego.

 

 

Sztuka ery prehistorycznej:

-         Ornament z przedstawieniem plecionki celtyckiej

-         Wenus z Willendorfu

-         Wenus z Lespugue

-         Bizon z Altamiry (malowidło)

-         Malowidła z Tassili (Algieria) na Saharze

-         Malowidła z Lascaux (min fryz koników chińskich, scena polowania ze zranionym bizonem, szaman)

-         Zespół Stonehenge (plan, bryła)

-         Menhiry z Carnac

-         Bogini Matka z Çatal Hüyük

-         Zabudowa Biskupina (plan, brama, wnętrze)

-         Światowid ze Zbrucza

-         Niedźwiedź z Sobótki

 

Sztuka starożytnej Mezopotamii (wymagane tylko przy maturze na poziomie rozszerzonym):

-         Zigurat z Ur (bryła, rekonstrukcja)

-         Płaskorzeźba Zraniona Lwica i Polowanie na lwy z pałacu Assurbanipala w Niniwie

-         Brama bogini Isztar w Babilonie (droga procesyjna)

-         Rekonstrukcja Babilonu

-         Królewska lira z głową byka z Ur

-         Sztandar z Ur

-         Posąg Gudei z Lagasz (in.)

-         Stella Hammurabiego (in.)

-         Figurka złotego kozła z Ur

-         Wiszące ogrody Semiramidy (rekonstrukcja)

-         Ryton w kształcie głowy byka

-         Lamassu z pałacu Sargona II w Chorsabad

-         Stela Naramsina

-         Tabliczka z pismem klinowym Sumerów

 

Sztuka starożytnego Egiptu:

-         Paleta Narmera

-         Portrety trumienne z Fajum

-         Rysunek mastaby

-         Piramida Dżesera w Sakkara (schodkowa)

-         Piramida Snefru w Dahszur (łamana)

-         Piramidy Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa w Gizeh (właściwe)

-         Sfinks w Gizeh

-         Triada króla Mykerinosa

-         Przedstawienie pary książęcej Mykerinosa z małżonką

-         Skryba z Sakkara

-         Przedstawienie Rahotepa i Nofret z Medum

-         Kolosy Memnona w Tebach Zachodnich

-         Figurka kobiety warzącej piwo

-         Uszebti

-         Urny kanopskie

-         Posąg Ka-apera z Sakkary („Wójta”)

-         Złota maska Tutenchamona

-         Wnętrze grobowca Tutenchamona

-         Posąg Chefrena

-         Posąg Sezostrisa III

-         Głowa królowej Nefretete z Tell-el Amarna

-         Kamień z Rosetty

-         Płaskorzeźba z przedstawieniem Echnatona z rodziną (in.)

-         Kolumny i kapitele egipskie (palmowy, lotosowy i hatorycki)

-         Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel (fasada)

-         Świątynia Horusa w Edfu (plan, pylony)

-         Świątynia królowej Hatszepsut w Deir el Bahari (fasada)

-         Świątynia Amona w Karnaku

-         Malowidło Tancerka i dwie muzykantki z grobowca Nachta w Tebach

-         Malowidło z przedstawieniem polowania na dzikie ptactwo z grobu skryby Menny w Tebach

-         Malowidło z przedstawieniem gęsi z Medum z mastaby Nefermant i Atet

-         Malowidło z przedstawieniem żniw i winobrania z grobu skryby Menny w Tebach

-         Malowidło z przedstawieniem płaczek oraz różnych narodowości z grobowca Ramzesa III w Tebach

-         Fragment rzeźby lub malowidła z hieroglifami egipskimi

-         Dowolny sarkofag egipski

 

Sztuka świata egejskiego:

-         Malowidła z Knossos Paryżanka, Książę wśród lilii, Woltyżerka na byku

-         Waza kreteńska z ośmiornicą

-         Plan pałacu w Knososs i Tyrynsie

-         Figurka z przedstawieniem bogini z wężami z Knossos

-         Ryton w kształcie głowy byka

-         Sala tronowa w Knossos

-         Kolumny z pałacu w Knossos

-         Plan megaronu w Knossos lub Tyrynsie

-         Rekonstrukcja megaronu

-         Idole cykladzkie

-         Złota maska grobowa Agamemnona z Myken

-         Brama Lwów w Mykenach

 

Sztuka starożytnej Grecji:

-         Ornamenty: meander, kimation joński (jajownik, wole oczy), wstęga falista, astragal, fryz palmetowy, anthemion, akroterion akantowy

-         Porządki: dorycki, joński, koryncki

-         Plan akropolu ateńskiego

-         Partenon na akropolu ateńskim (plan, bryła, metopy, fryzy, tympanony)

-         Erechtejon na akropolu ateńskim (plan, bryła ogólnie i od strony ganku kariatyd)

-         Świątynia Ateny – Nike (Nike - Apteros) na Akropolu (bryła)

-         Propyleje na Akropolu

-         Plan Pergamonu

-         Poliklet Młodszy – Teatr w Epidauros (plan, widok ogólny)

-         Plany świątyń: podział na monopteros, peripteros, prostylos itp

-         Świątynia Hery w Paestum

-         Świątynia Artemidy (Artemizjon) w Efezie (rekonstrukcja)

-         Mauzoleum w Halikarnasie (rekonstrukcja)

-         Latarnia morska na wyspie na Faros koło Aleksandrii (rekonstrukcja)

-         Kolos Rodyjski (rekonstrukcja)

-         Posąg Zeusa z Olimpii (rekonstrukcja)

-         Świątynia Ateny (Marmaria) i amfiteatr w Delfach

-         Posąg kurosa (np. z Melos)

-         Posąg kory archaicznej

-         Dama z Auxerre

-         Posejdon z Artemizjonu

-         Posąg Zeusa Olimpijskiego

-         Jeździec z Rampin

-         Posąg Woźnicy z Delf

-         Moschoforos

-         Fidiasz – posąg Ateny Partenos (na przykładzie rzymskiej kopii),procesja panatenajska – płaskorzeźba z Partenonu , metopa z centaurami

-         Poliklet – Doryforos, Diadumenos

-        Nike zawiązujące sandał – płaskorzeźba

-         Myron – Dyskobol

-         Praksyteles – Hermes z małym Dionizosem, Afrodyta z Knidos, Apollo z jaszczurką

-         SkopasBachantka

-         Ares Ludovisi

-         Tron Ludovisi

-         Lizyp – Odpoczywający Herakles (Farnese), Apoksyomenos

-         Nike z Samotraki

-         Grupa Laokoona

-         Wenus z Milo

-         Leochares - Apollo Belwederski

-         Boetos z Chalkedonu - Chłopiec z gęsią (duszący gęś)

-         Chłopiec wyciągający cierń z nogi

-         Umierający Gal, Gal zabijający siebie i żonę (Ludovisi)

-         Ołtarz pergamoński (plan, bryła, płaskorzeźby z fryzu)

-         Kształty naczyń ceramicznych, podział na wazy, amfory, lekyty itp

-         Przykładowe wazy w stylach: geometrycznym, orientalizującym, czarno- i czerwonofigurowym

-         Czarnonofigurowa waza François oraz waza czarnofigurowa z przedstawieniem Achillesa i Ajaksa grających w kości

 

Sztuka etruska:

-         Plan typowej świątyni etruskiej

-         Sarkofag małżonków z Cerveteri (Caere)

-         Widok grobowca etruskiego z zewnątrz

-         Wilczyca kapitolińska

-         Apollo z Veii

-         posąg Arringatore (Orator, Mówca)

-         Brązowe lustro

-         Chimera z Arezzo

-         Przykładowe naczynie ceramiczne typu bucchero

-         Przykładowe malowidła z grobowców, np Grający na podwójnym flecie, Uczta, Tancerka, Walka bokserska, Nurkowie

 

Sztuka starożytnego Rzymu:

-         Ornament: bukranion

-         Porządek toskański i kompozytowy

-         Plany bazylik rzymskich

-         Świątynia Westy w Tivoli rekonstrukcja (bryła)

-         Panteon w Rzymie (plan, przekrój, fasada, wnętrze) (rys.)

-         Amfiteatr Flawiuszów (Koloseum) w Rzymie (bryła, elewacja)

-         Dom rzymski w Pompejach (przykładowy np. rekonstrukcja)

-         Łuk Tytusa (in.)

-         Łuk Konstantyna

-         Łuk Septymiusza Sewera

-         Forum Romanum (rekonstrukcja i widok dzisiejszy)

-         Circus Maximus (rekonstrukcja i widok dzisiejszy)

-         Zamek Anioła (Mauzoleum Hadriana) w Rzymie

-         Grobowiec Cecylii Metelli

-         Świątynia Gajusza i Lucjusza w Maison Carree (in.)

-         Malowidła z willi Livii w Prima Porta

-         Widok na via Sacra

-         Kolumna Trajana w Rzymie (frag.)

-         Forum Trajana (plan)

-         Pałac Dioklecjana w Splicie (in.)

-         Termy Karakalli

-         Akwedukt Pont-du-Gard w Nîmes

-         Ara Pacis (Ołtarz Pokoju) w Rzymie (bryła, płaskorzeźby)

-         Statua Barberini

-         Posąg konny Marka Aureliusza w Rzymie

-         Posąg cesarza Augusta z Prima Porta

-         Portret Seneki, Flawijki

-         Flora tzw. Primavera, fresk z domu w Stabiach

-         Freski z domu Wettiuszów w Pompejach

-         Portret Dziewczyny z rylcem (tzw. Safona) z muzeum w Neapolu

-         Mozaiki z Domu Fauna w Pompejach (Bitwa Dariusza z Aleksandrem pod Issos, gołębie pijące ze złotej wazy)

-         Mozaika czarno-biała Cave Canem

 

Sztuka wczesnochrześcijańska:

-         Ornament wczesnochrześcijański z monogramem Chrystusa

-         Postać oranta

-         Rekonstrukcja i plan wczesnochrześcijańskiej bazyliki św. Piotra w Rzymie

-         Mauzoleum Santa Constanza w Rzymie (wnętrze, plan, bryła)

-         Katakumby z malowidłami (wybrane wnętrze) (in.)

-         Bazylika San Apollinare Nuovo w Rawennie (wnętrze, mozaiki, bryła)

-         Kościół San Vitale w Rawennie (plan, wnętrze, mozaiki z prezbiterium)

-         Baptysterium Arian w Rawennie (in.)

-         Chrystus Dobry Pasterz – rzeźba z Muzeum Watykańskiego

-         Chrystus Dobry Pasterz – mozaika z Mauzoleum Galii Placydii w Rawennie

-         Sarkofag Juniusa Bassusa z Muzeum Laterańskiego w Rzymie

-         Mozaika z przedstawieniem Chrystusa Pantokratora z Monreale na Sycylii

-         Mozaika z przedstawieniem Chrystusa Pantokratora z Capella Palatina w Palermo

 

Sztuka bizantyńska i bizantynizująca:

-         Kapitele bizantyjskie

-         Cerkiew Wasyla Błażennego (inaczej Wasilija Błogosławionego, sobór Pokrowski, katedra Opieki Matki Boskiej) w Moskwie

-         Bazylika św. Marka w Wenecji (fasada, plan, wnętrze)

-         Anthemios z Tralles, Izydor z Miletu – kościół Hagia Sophia w Konstantynopolu (bryła, plan, wnętrza, kapitele)

-         Kaplica Trójcy Świętej przy zamku w Lublinie (wnętrze1, 2, 3, 4)

-         Ikona Matki Boskiej Włodzimierskiej

-         Rublow – ikona z przedstawieniem Trójcy Świętej

-         Ikona z przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry

 

Sztuka krajów islamskich (wymagane tylko przy maturze na poziomie rozszerzonym):

-         Ornament: arabeska

-         Alhambra (Dziedziniec Lwów)

-         Meczet w Kordowie (in.)

-         Meczet Błękitny w Stambule (wnętrze)

-         Karta Koranu

-         Taj Mahal

 

Sztuka przedromańska i romańska:

-         Ornamenty: plecionka romańska, kostkowy, rombowy

-         Sklepienia: kolebkowe, kolebkowe z gurtami, krzyżowe

-         Kaplica pałacowa w Akwizgranie (bryła, plan, wnętrze)

-         Kościół św. Michała w Hildesheim (bryła, plan, drzwi)

-         Katedra w Spirze (bryła)

-         Kościół Cluny III (analiza obiektu na podstawie rekonstrukcji), plan

-         Kościół Nôtre Dame w Poitiers (fasada)

-         Zespół budowli w Pizie

-         Palatium z rotundą na Ostrowie Lednickim (plan)

-         Krypta św. Leonarda na Wawelu (wnętrze)

-         Kolegiata pw Wniebowzięcia Panny Marii i św Aleksego w Tumie pod Łęczycą (plan, bryła rys., tympanon)

-         Rotunda św. Prokopa w Strzelnie (bryła, plan)

-         Kolegiata św Piotra w Kruszwicy (plan, bryła) wnętrze, rekonstr.

-         Rotunda śś Feliksa i Adaukta (Najświętszej Maryi Panny) na Wawelu - plan, widok

-         Portal w Moissac

-         Portal w Autun

-         Portal w Vezeley

-         Gislebertus – Sen trzech króli, Ucieczka do Egiptu, przedstawienie na nadprożu z wizerunkiem Ewy z Autun

-         Strona z monogramem ewangelistów oraz monogramem Chi Ro z Księgi z Kells

-         Strona z monogramem ewangelistów z księgi z Durrow, (in.)

-         Ewangeliarz Ottona III, (in.)

-         Drzwi Gnieźnieńskie z katedry pw NMP i św Wojciecha w Gnieźnie

-         Drzwi Płockie (obecnie w Soborze św Zofii w Nowogrodzie Wielkim)

-         Kolumny z kościoła św Trójcy w Strzelnie

-         Tympanon fundacyjny Piotra i Anny Wszeborowiców z kościoła św Trójcy w Strzelnie

-         Tympanon z portalu pn (trójlistny) z kościoła św Trójcy w Strzelnie

-         Portal podwójny (główny) z kościoła św Jakuba w Sandomierzu

-         Portal z opactwa benedyktyńskiego na Ołbinie (Wrocław)

-         Tympanon Dawidowy z opactwa cystersek pw Panny Marii i św Bartłomieja w Trzebnicy

-         Tkanina z Bayeux

-         Posadzka z kolegiaty w Wiślicy (Płyta orantów)

-         Czara z Włocławka

-         Kielich Dąbrówki z Trzemeszna

-         Patena Kaliska (Mieszka Starego) z Lądu

 

Sztuka gotycka i protorenesansowa:

-         Sklepienia: krzyżowo-żebrowe, wachlarzowe

-         Chór kościoła w Saint Denis w Paryżu (fasada, plan)

-         Katedra Nôtre Dame w Paryżu (plan, bryła, wnętrze, fasada)

-         Katedra w Chartres (portal, bryła, plan, wnętrze, fasada)

-         Katedra w Reims (bryła, plan) grupa zwiastowania

-         Katedra w Amiens (rozeta, portal południowy)

-         Sainte Chapelle w Paryżu (bryła, plan, wnętrze kaplicy górnej)

-         Katedra w Kolonii (bryła)

-         Katedra w Wells (bryła, plan, wnętrze)

-         Kaplica King’s College w Cambridge (wnętrze), fasada

-         Katedra w Salisbury (plan, bryła, wnętrze, fasada)

-         Zamek w Carcassone

-         Zamek w Awinionie

-         Katedra w Mediolanie (fasada) tarasy

-         Pałac Dożów w Wenecji (elewacja)

-         Katedra w Sienie (fasada)

-         Palazzo Vecchio we Florencji (bryła)

-         Katedra św. Wita w Pradze (wnętrze)

-         Katedra w Gnieźnie (plan, bryła)

-         Katedra we Wrocławiu (bryła)

-         Katedra w Pelplinie (in.)

-         Gdańsk - kościół Mariacki w Gdańsku (bryła, plan, wnętrze, Pieta, Piękna Madonna), młyn, Żuraw, zespół pofranciszkański, kościół św Trójcy, kaplica św Anny, zespół przedbramia (Katownia i Wieża Więzienna), dwór bractwa św Jerzego, ul. Mariacka, Katedra w Gdańsku-Oliwie (bryła, plan, wnętrze)

-         Kościół Janów w Toruniu

-         Kościół Mariacki w Krakowie (plan, bryła, wnętrze z ołtarzem)

-         Ratusz w Toruniu

-         Kolegiata w Wiślicy

-         Barbakan w Krakowie (bryła)

-         Ratusz we Wrocławiu (bryła)

-         Gotycki układ miasta na przykładzie Gdańska i Krakowa

-         Zamek w Malborku

-         Zamek w Chęcinach

-         Most Karola w Pradze

-         Portal królewski w Chartres

-         Grupy: Nawiedzenia i Zwiastowania z katedry w Reims

-         Uta i Eckhardt – rzeźby fundatorów z Naumburga

-         Nicolo Pisano – ambona w baptysterium w Pizie, w tym scena Pokłonu Trzech Króli

-         Jeździec z Bambergu

-         Piotr Parler – autoportret z katedry w Pradze

-         Krucyfiks Koloński (Gerona)

-         Sluter Claus - Studnia Mojżesza w kartuzji w Chmpmpol w Dijon

-         Pieta z Lubiąża, Gdańska

-         Piękna Madonna z Wrocławia i z Krużlowej

-         Madonna ze Skarbimierza

-         Przykładowa rzeźba Madonny szafkowej

-         Wit Stwosz - krucyfiks z kościoła Mariackiego w Krakowie, Ołtarz Mariacki, Nagrobek Kazimierza Jagiellończyka, płyta epitafijna Kallimacha

-         Nagrobek Henryka Probusa

-         Nagrobek Kazimierza Wielkiego

-         Salomea głogowska

-         Pieta z Awinionu

-         Fouquet - Madonna wśród aniołów

-         Bracia Limbourg – cykl kalendarza z Bardzo bogatych Godzinek księcia du Berry

-         Św. Anna Samotrzecia ze Strzegomia

-         Epitafium Wierzbięty z Branic

-         Opłakiwanie z Chomranic

-         Poliptyk Grudziądzki

-         Ucieczka do Egiptu (Poliptyk Dominikański)

-         Tablica 10 przykazań z Gdańska

 

Między gotykiem a renesansem (sztuka protorenesansu):

-         Cimabue – freski z kościoła górnego św Francisza w Asyżu   (in.)

-         Giotto – freski z kaplicy Scrovegnich w Padwie (1,  2), freski z Asyżu- Kazanie do ptaków, Wypędzenie demonów z Arezzo

-         Duccio – Maesta z katedry w Sienie

-         Simone Martini – Zwiastowanie

-         Jan van Eyck – Ołtarz Gandawski, Małżeństwo Arnolfinich, Madonna kanclerza Rolin, Madonna kanonika van der Paele, Portret mężczyzny w czerwonym turbanie, Madonna w kościele, Tymoteusz

-         Rogier van der Weyden – Zdjęcie z krzyża, Sąd Ostateczny

-         Hans Memling– Sąd Ostateczny, Betsabe w kąpieli, Wybrany portret (np Willema Morella i jego żony z Brukseli)

-         Hieronim Bosch – Ogród rozkoszy ziemskich, Syn marnotrawny, Wóz siana, Leczenie głupoty, Statek głupców, Niesienie krzyża, 7 grzechów

-         Mathias Grünewald – Ołtarz z Isenheim

 

Sztuka renesansu:

-         Filippo Brunelleschi - Ospedale degli Innocenti (Florencja), kościół San Lorenzo (Florencja), kopuła katedry florenckiej, kaplica Pazzich, widok (obok kościoła S.Croce, Florencja), palazzo Pitti (Florencja)

-         Alberti - Tempio Malatestiano (kościół św Franciszka, Rimini), kościół Santa Maria Novella (Florencja), palazzo Rucellai (Florencja)

-         Michelozzo – Palazzo Medici-Ricardi (Florencja)

-         Andrea Palladio - Teatro Olimpico (Vicenza), Il Redentore, plan., (Wenecja), Villa Rotonda, plan. (Vicenza)

-         Bazylika św. Piotra na Watykanie (renesansowe plany budowli Bramantego, Rafaela Santi i Michała Anioła)

-         Lorenzo Ghiberti – II drzwi baptysterium florenckiego, (scena z Ofiarowaniem Izaaka), III Drzwi do baptysterium florenckiego

-         Donatello – Dawid, posąg konny Gattamelaty, Maria Magdalena, Jan Ewangelista

-         Verrocchio - Dawid, posąg konny Colleoniego, Portret dziewczyny z bukietem fiołków (rzeźby), Chrzest Chrystusa, Zwiastowanie (malarstwo)

-         Rodzina della Robbia - płaskorzeźby niemowląt z Ospedale degli Innocenti (Florencja)

-         Michał Anioł – Kopuła  Bazyliki św. Piotra, Biblioteka Laurenziana (Florencja), Dawid, Pieta z bazyliki św. Piotra, Mojżesz, Nagrobek Medyceuszy, Zdjęcie z krzyża (Pieta z katedry florenckiej), Pieta Rondanini, Tondo Doni, freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, Sąd Ostateczny w Sykstynie, plac kapitolijski, Jeńcy, Pieta Palestrini

-         Fra Angelico da Fiesole- Zwiastowanie z Fiesole

-         Masaccio - Wygnanie z raju, Grosz czynszowy, Trójca Święta

-         Andrea  Castagno - Ostatnia Wieczerza

-         Paolo Uccello- Bitwa pod San Romano (3 wersje in.)

-         Andrea Mantegna- iluzjonistyczny plafon Camera degli Spozi, Chrystus z Brery (Martwy Chrystus)

-         Domenico Ghirlandajo - Narodziny Marii, Starzec z wnukiem

-         Filippo Lippi - Madonna na tle okna

-         Piero della Francesca - Zmartwychwstanie, Biczowanie, portrety Montefeltrów, Chrzest Chrystusa, Sen Konstantyna

-         Sandro Bottticelli - Madonna Magnificat, Primavera Narodziny Wenus, Opłakiwanie Chrystusa, Oszczerstwo

-         Leonardo da Vinci - Madonna w grocie (dwie wersje), Ostatnia Wieczerza, Pokłon Trzech Króli, Dama z gronostajem, Mona Liza, Święta Anna Samotrzeć, Święty Jan Chrzciciel, model rzeźby (np bitwa pod Anghiari, konny pomnik), karta z kodeksu anatomicznego, model wybranego wynalazku (np skrzydła, helikopter, maszyna oblężnicza), Madonna Litta, portret Ginevry Benci, klatka schodowa na zamku Chambord

-         Rafael Santi - Zaślubiny Marii, Piękna Ogrodniczka, Madonna ze szczygłem, Madonna della Sedia, Madonna Sykstyńska, Uwolnienie św. Piotra z więzienia (w Stanzy Heliodora), Szkoła ateńska, portret Baltazara Castiglione, Transfiguracja (Przemienienie Pańskie), Triumf Galatei, plan bazyliki św Piotra

-         Giorgione - Koncert wiejski, Śpiąca Wenus, Burza, Trzech filozofów

-         Tycjan - Miłość ziemska i niebiańska, Flora, Wenus z Urbino, Assunta, Bachanalie, Karol V na koniu i na tronie,  portret papieża Pawła III z nepotami, Koronowanie cierniem, Danae

-         Correggio – Święta noc

-         Jacopo Tintoretto - Ostatnia Wieczerza, Zuzanna i starcy, Cud św. Marka

-         Paolo Veronese - Uczta w Kanie Galilejskiej

-         Hans Holbein Młodszy – portret Henryka VIII  in.,  Ambasadorowie, portret Jane Seymour, portret kupca Gisze, portret Erazma z Rotterdamu

-         Lucas Cranach Starszy – Wenus i Amor (akty), portret Marcina Lutra, Adam i Ewa

-         Albrecht Dürer – Autoportrety (np z rękawiczką, jako Chrystus), Melancholia, graficzna wersja Adama i Ewy, Ołtarz Paumgartnerów, Czterech jeźdźców Apokalipsy , Rycerz, śmierć i diabeł, Madonna różańcowa, Apostołowie 1, 2, (malarstwo)

-         Pieter Bruegel Starszy – Kraina lenistwa, Zabawy dziecięce, Ślepcy, Wesele chłopskie, Wieża Babel, Walka karnawału z postem, cykl: Pory roku - styczeń, luty, sierpień, Upadek Ikara , Przysłowia, Kaleki

 

Manieryzm:

-         Andrea del Sarto – Madonna z harpiami

-         Jacopo Pontormo – Zdjęcie z krzyża

-         Agnolo Bronzino – Zwycięstwo czasu nad miłością, portret Lukrecji Panciatichi

-         Parmigianino – Madonna z długą szyją, Autoportret w wypukłym lustrze

-         El Greco – Pogrzeb hrabiego Orgaza, Obnażenie z szat, Zwiastowanie, Zesłanie Ducha Świętego, Widok Toledo, Zmartwychwstanie, Laokoon,

-         Giuseppe Arcimboldo – Lato, Bibliotekarz, Kucharz

-         Szkoła Fontainebleau – Diana łowczyni

-         Giovanni da Bologna – Porwanie Sabinek, Merkury

-         Benvenuto Cellini – Perseusz, Solniczka Franciszka I

-         Ratusz w Antwerpii

-         Zamek w Chambord (plan, bryła, fasada)

 

Renesans i manieryzm w Polsce:

-         Franciszek Florentczyk, Bartolomeo Berrecci – zamek na Wawelu (krużganki, renesansowe wnętrza, dziedziniec, plan)

-         Franciszek Florentczyk- obramienie architektoniczne nagrobka Jana Olbrachta

-         Benedykt z Sandomierza – renesansowa obudowa portali wawelskich

-         Bartolomeo Berecci – kaplica Zygmuntowska (bryła, wnętrze 1, 2, 3, przekrój), nagrobek Zygmunta Starego (kaplica Zygmuntowska), nagrobek Barbary z Tęczyna (w Tarnowie)

-         Santi Gucci – zamek w Baranowie (plan, bryła z zewnątrz, dziedziniec), nagrobek Zygmunta Augusta, nagrobek Anny Jagiellonki, Stefana Batorego

-         Bernardo Morando - Założenie urbanistyczne Zamościa i widok ogólny na ratusz oraz kamienice

-         Jan Baptysta Quadro z Lugano - ratusz w Poznaniu (bryła)

-         Kamienice braci Przybyłów w Kazimierzu Dolnym (elewacje) i kamienica Celejowska

-         Jan Maria Padovano – attyka krakowskich Sukiennic

-         Antoni van Obbergen – Wielki Arsenał w Gdańsku (fasada), Dom Opatów Pelplińskich, Ratusz Staromiejski, Ratusz Głównomiejski

-         Willem van den Blocke – Brama Wyżynna

-         Abraham van den Blocke - Kamienica Złota, Złota brama, Dwór Artusa

-         Izaak van den Blocke – Alegoria handlu gdańskiego, Zaślubiny Neptuna z Cererą

-         Hans Kramer – Brama Zielona

-         Piotr Hausen, Gerdt Benningk - Fontanna Neptuna

-         Anton Mőller – Budowa świątyni

-         Arrasy wawelskie z kolekcji Zygmunta Augusta

-         Marcin Kober – portret Stefana Batorego i Anny Jagiellonki

-         Jakub i Franciszek Parr – brama na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

-         Kodeks Behema - U ludwisarza

-         Pontyfikał Erazma Ciołka – Koronacja króla polskiego

-         Samostrzelnik – Ewangeliarz Piotra Tomickiego, portret Barbary z Szydłowskich Tarnowskiej i Anny z Tęczyńkich Szydłowieckiej

-         Bitwa pod Orszą

-         Ołtarz Bodzentyński

-         Jan Cini, warsztat Berrecciego - Nagrobek Szydłowieckich w Opatowie ze sceną Lamentu Opatowskiego

-         Jan Michałowicz z Urzędowa - nagrobek Urszuli Leżeńskiej

 

Sztuka baroku europejskiego:

-         Giacomo della Porta, Barozzi da Vignola - Kościół Il Gesu w Rzymie (plan i fasada),  wnętrze

-         Gianlorenzo Bernini - schody Królewskie na Watykanie, kościół San Andrea na Kwirynale (fasada, plan), plac i kolumnada przed bazyliką św. Piotra w Rzymie (plan, bryły), Dawid, Apollo i Dafne - Ekstaza św. Teresy, Tron św. Piotra, Nagrobek Ludwiki Albertoni, Nagrobek papieża Urbana VIII, Fontanna Czterech Rzek, fontanna z trytonem, Konfesja nad grobem św. Piotra, Aleksandra 7

-          Francesco Borromini - kościół San Carlo alle Quatro Fontane (plan, fasada), kościół San Ivo w Rzymie (plan i fasada), kościół Santa Agnese w Rzymie (fasada), oratorium filipinów

-          Balthassare Longhena - kościół Santa Maria delle Salute w Wenecji (plan, bryła)

-          Charles le Brun, Louis le Vau - pałac Vaux le Vicomte (plan, bryła)

-          Pierto da Cortona – kościół Santa Maria della Pace (fasada), Gloryfikacja rządów Urbana VIII (fresk w Pałacu Barberini w Rzymie)

-          Guarino Guarini - pałac Carignano (plan i fasada), kościół San Lorenzo w Turynie (plan, kopuła)

-          Francois Mansart, Jacques Lemercier – kościół Val de Grace

-          Charles le Brun, Louis le Vau, Andre le Notre, Jules Hardouin-Mansart - Wersal, (pałac wraz z założeniem ogrodowym, plan, bryła, elewacja frontowa i ogrodowa, Galeria Zwierciadlana), wnętrze

-          Jules Hardouin-Mansart - kościół des Invalides (Inwalidów) w Paryżu (plan, bryła)

-          Claude Perrault - wschodnia fasada Luwru 

-          Jacob van Campen - Ratusz w Amsterdamie,

-          Johann Bernard Fisher von Erlach - kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu (fasada, plan, wnętrze), pałac Schőnbrunn

-          Lucas von Hildebrandt - Górny belweder w Wiedniu (fasady, założenie ogrodowe, plan)

-          Jacob Prandtauer - kościół opactwa w Melk (bryła)

-          Christoph i Kilian Ignaz Dientzenhoffer - kościół świętego Mikołaja na Małej Stranie w Pradze (bryła), wnętrze

-          Matthaus Pöppelmann - Zwinger w Dreźnie

-          Christopher Wren - katedra św. Pawła w Londynie (fasada)

-          Annibale Carracci - freski w pałacu Farnese w Rzymie (Triumf Bachusa i Ariadny)

-          Michelangelo Merisi da Caravaggio - Kosz z owocami, Powołanie św. Mateusza, Męczeństwo św. Mateusza, Złożenie do grobu, Wieczerza w Emaus, Wróżąca Cyganka, Śmierć Matki Boskiej, Nawrócenie Szawła, Bachus chory, Koncert

-          Artemisia Gentileschi - Judyta i Holofernes

-          Guido Reni - Rzeź niewiniątek

-          Andrea del Pozzo - plafon w kościele świętego Ignacego w Rzymie

-          Pieter Paul Rubens - Autoportret z Izabelą Brandt, Podniesienie Krzyża, Zdjęcie z krzyża z Antwerpii, Porwanie córek Leukippa Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii, Krajobraz z tęczą, Helena Fourment w futrze, sad ostateczny, bitwa amazonek, Wenus z lustrem, Trzy gracje

-          Jacob Jordaens - Król pije

-          Anton van Dyck - Portret Karola I na łowach, autoportret z Endymionem Porterem, Autoportret ze słonecznikiem, portret Izabelli Brandt

-          David Teniers Młodszy - Palacze i pijacy

-          Franz Snyders - Spiżarnia

-          Adriaen Brouwer - Chłopi grający w karty

-          Jan Brueghel „Aksamitny“ - Bukiet kwiatów

-          Rembrandt Hermesz van Rijn – Lekcja anatomii doktora Tulpa, Wymarsz strzelców, Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem, Danae, Hendrickje kąpiąca się w rzece, Portret Tytusa, in.,  Autoportret w futrzanym płaszczu, Autoportret jako apostoł Paweł, Autoportret z Saskią na kolanach, Porwanie Ganimedesa, Powrót syna marnotrawnego, Żydowska narzeczona, Uczta Baltazara, Portret matki, Ćwierć wołu, grafika Trzy krzyże, Nosiwoda

-          Frans Hals - Regentki domu starców w Haarlemie, Wesoły bibosz, Czarownica z Haarlemu (Stara pijaczka)

-          Jan Vermeer van Delft - Czytająca list (z Drezna), Kobieta ważąca perłę, Widok Delft, Kobieta z naszyjnikiem pereł, Para pijąca wino, Alegoria malarstwa, Koronczarka, Nalewająca mleko, Dziewczyna z perłą, Geograf, Astronom

-          Jan Steen - Zwariowane gospodarstwo

-          Peter de Hooch - Kobieta z dzieckiem u wejścia do spiżarni

-          Jacob van Ruisdael - Młyn koło Wijk, Cmentarz żydowski

-          Gerard Terborch - Napomnienie ojcowskie

-          Willem Claeszon Heda - Martwa natura (Śniadanie)

-          Meindert Hobbema - Aleja drzew w Middelharnis

-          Diego Rodriguez de Silva Velazquez - Panny dworskie (Las Meninas), Infantka Małgorzata, Poddanie Bredy, Prządki, Portret Innocentego X, Wenus z lustrem, Portret Filipa IV, (12), Triumf Bachusa, portret Baltazara Carlosa, karły, Sprzedawca wody, Kuźnia Wulkana

-          Jose de Ribera – Kulawiec, Męczeństwo św. Bartłomieja, portret Magdaleny Ventury

-          Francisco Zurbaran - Pogrzeb św. Bonawentury, Martwa natura z czterema naczyniami, z pomarańczami, Agnus Dei

-          Esteban Bartolome Murillo – Immaculata, Chłopiec iskający, Chłopcy jedzący winogrona i melony

-          Georges de la Tour - Znalezienie ciała św. Sebastiana, Pracownia stolarska św. Józefa, Św. Maria Magdalena pokutująca (z lustrem), Hiob z żoną, Kobieta iskająca pchły

-          Hyacinthe Rigaud - Ludwik XIV w stroju koronacyjnym

-          Claude Lorrain - Lądowanie Kleopatry w Tarsie, Odjazd św. Urszuli

-          Le Nain - Rodzina chłopska, in.

-          Nicolas Poussin - Et in Arcadia Ego, Pogrzeb Fokiona, Orfeusz i Eurydyka

-          Gianbattista Tiepolo - freski w pałacu królewskim w Madrycie (Gloryfikacja Hiszpanii)

-          Antonio Canale „Canaletto” - Widok kościoła San Giorgio Maggiore 12,

-          Francesco Guardi – Gondola na lagunie o zmierzchu

-          Nicola Salvi - Fontanna Di Trevi

-          Pierre Puget - Milon z Krotonu

-          Francois Girardon - Apollo z nimfami (Wersal, ogród)

 

Sztuka rokoka europejskiego:

-          Bracia Asam – kościół Jana Nepomucena w Monachium , in.

-          Egid Quirin Asam - Ołtarz Wniebowzięcia NMP z kościoła kanoników regularnych w Rohr

-          Ignaz Günther - Zwiastowanie z Weyarn

-          Antoine Watteau - Odjazd na Cyterę, Szyld Gersainta, Gilles, Obojętny

-          Francois Boucher - Kąpiel Diany, Toaleta Wenus , Odaliska, Portret pani Pompadour

-          Jean-Honore Fragonard – Huśtawka, Zasuwka, Skradziony pocałunek

-          Jean Baptiste Simeon Chardin - Modlitwa przed posiłkiem, Chłopiec bawiący się bączkiem, Stół kredensowy

-          Thomas Gainsborough - Robert Andrews z żoną, Błękitny chłopiec, Poranna przechadzka

-          Sir Joshua Reynolds - Portret Nelly O`Brien, lord Heathfield

-          William Hogarth - W salonie pani (z cyklu Modne małżeństwo), Dziewczyna z krewetkami (Sprzedawczyni krabów), Autoportret z pieskiem

-          Germain Boffrand - hotel Soubise w Paryżu (wnętrze z Salonem Księżniczki)

-          Balthasar Neumann - kościół Vierzehnheiligen (fasada, plan, wnętrze)

-          Etienne Maurice Falconet - Pomnik Piotra I w Petersburgu

-          George Wenceslaus von Knobelsdorff - pałac Sanssouci w Poczdamie

 

Sztuka baroku i rokoka polskiego:

-          Giovanni Trevano - kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie (fasada, bryła, plan) wnętrze, Zamek Królewski w Warszawie, wnętrza wawelskie (min. Sala pod Ptakami), Pałac biskupów Krakowskich w Kielcach

-          Giovanni Trevano, Mateusz Castelli - Zamek Ujazdowski

-          Tylman z Gameren - kościół św. Anny w Krakowie, kościół Sakramentek w Warszawie, pałac Krasińskich w Warszawie, kaplica królewska, Marywil, Pałac Branickich w Białymstoku, in.

-          Tomasz Poncino, Bartłomiej Nataniel Wąsowski, Giovanni Catenazzi - Fara poznańska (kościół pojezuicki) wnętrze.,

-          Wawrzyniec Senes - zamek Krzyżtopór w Ujeździe

-          Augustyn Locci - pałac w Wilanowie (bryła, plan)

-          Baltasar Longhena, Pompeo Ferrari - Kościół filipinów w Gostyniu, bryła

-          Pompeo Ferrari - Opactwo cystersów w Lądzie

-          Pas kontuszowy

-          Szafa gdańska

-          Anonim - portret trumienny Stanisława Woyszy

-          Daniel Schulz - Portret Jana Kazimierza (w stroju szlacheckim), Kaczki i kury, Portret Korybuta Wiśniowieckiego

-          Abraham van den Blocke – nagrobek rodziny Bahrów z kościoła NMP w Gdańsku

-          Willem van den Blocke – nagrobek Kosów z katedry w Gdańsku-Oliwie

-          Sebastian Sala - Nagrobek Piotra Opalińskiego w Sierakowie

-          Herman Han - Ołtarz z katedry w Pelplinie (Pokłon pasterzy z predelli i Wniebowzięcie)

-          Anonim - Taniec śmierci (z kościoła bernardynów w Krakowie)

-          Jerzy Eleuter Siemiginowski – Sobieski pod Wiedniem

 

Sztuka neoklasycyzmu w Europie, sztuka czasów stanisławowskich i klasycyzm w Polsce:

-          Jacques Ange Gabriel – Petit Trianon (obie fasady) 1, 2

-          Chalgrin – Łuk na Placu Gwiazdy w Paryżu

-          Jacques- Germain Soufflot – kościół św. Genowefy (Panteon) w Paryżu (plan, bryła, fasada)

-          Karl Friderich Schinkel –Muzeum w Berlinie (plan, fasada), zamek w Kórniku, Nowa Wartownia w Berlinie

-          Pierre Vignon - Kościół Marii Magdaleny w Paryżu

-          Dominik Merlini – pałac Na wodzie (obie fasady 1- 2, bryła, wnętrza), pałac Królikarnia (plan, elewacje) bryła

-          Jan Chrystian Kamsetzer – teatr na wyspie

-          Zamek królewski – bryła, Sala Rycerska, Sala Balowa, Sala Canaletta, Sala Marmurowa

-          Szymon Bogumił Zug – kościół ewangelicko-augsburski w Warszawie (plan, bryła, fasada), Domek Gotycki, Świątynia Diany, akwedukt w Arkadii

-          Piotr Aigner – kościół św. Aleksandra w Warszawie (fasada, plan), Pałac Marynki, Dom Gotycki i Świątynia Sybilli w Puławach

-          Jakub Kubicki – pałac belwederski w Warszawie (bryła), Rogatka warszawska

-          Antonio Canova – Amor i Psyche, Pomnik Marii Krystyny, Portret Pauliny Borghese jako Wenus, Henryk Lubomirski jako Amor, Trzy gracje

-          Bertel Thorvaldsen – pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, pomnik Kopernika, Ganimedes i orzeł, nagrobek Artura Potockiego z katedry wawelskiej (Chrystus błogosławiący, replika rzeźby z katedry w Kopenhadze), nagrobek Włodzimierza Potockiego, Trzy gracje i Amor

-          Jakub Tatarkiewicz – Psyche omdlewająca

-          Jacques Louis David – Przysięga Horacjuszy, Śmierć Marata, Sabinki, Śmierć Sokrtesa, Portret pani Recamier, Bonaparte na Przełęczy św. Bernarda, Koronacja Napoleona, portret Stanisława Kostki Potockiego

-          Dominique Ingres – Źródło, Wielka Odaliska, Łaźnia turecka, Portret panny Riviere, Napoleon jako cesarz

-          Marceli Bacciarelli – Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego z klepsydrą, Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, władcy z pocztu królów polskich np., Jan III Sobieski pod Wiedniem, Autoportret w konfederatce

-          Bernardo Belotto (zw. Canaletto) – Kolumna Zygmunta od strony Wisły, Krakowskie Przedmieście, Widok Warszawy od strony Pragi, widok na Salę Canaletta na Zamku Królewskim w Warszawie, Ulica Miodowa

-          Jan Piotr Norblin – Towarzystwo w parku

-          Antoni Brodowski - Parys

-          Charles Percier, Pierre Francois Louis Fontaine (prawdopodobni architekci) - Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

 

Romantyzm:

-          Francisco Goya y Lucientes - Maja naga, Maja ubrana, Gdy rozum śpi, budzą się potwory (akwaforta z akwatintą z cyklu Kaprysy), Rozstrzelanie powstańców madryckich, Autoportret (w wieku dojrzałym), Portret księżnej Alba z 1785 r., Rodzina Karola IV, Saturn pożerający swe dzieci, Sabat czarownic, Kolos (Panika)

-          Eugène Delacroix - Dante i Wergiliusz w piekle, Wolność wiodąca lud na barykady, Śmierć Sardanapala, Scena z masakry na Chios, Kobiety algierskie, Portret Chopina, Portret Paganiniego, Polowanie na lwy

-          Théodore Géricault - Tratwa Meduzy, Oficer szaserów, Derby w Epsom, Monomani in., Konie w stajni, Ranny kirasjer

-          Caspar David Friedrich – „Nadzieja” w lodach (Morze lodowe), Podróżnik po morzu chmur, Mężczyzna i kobieta zapatrzeni w księżyc, Opactwo w dąbrowie, Mnich nad brzegiem morza, Krzyż w górach, Wysokie góry

-          William Blake – Przedwieczny, Newton, Wielki czerwony smok, Litość, Sąd Ostateczny, Krąg zmysłowości: Paolo i Francesca (Wir kochanków)

-           Johann Heinrich Fűssli - Koszmar (Nocne mary), in.

-          Joseph William Turner - Szybkość para deszcz, Ostatnia droga Téméraire’a, Spokój – Pogrzeb na morzu, Burza śnieżna, Widok z Wenecji, Jacht na wybrzeżu, Pożar Izby Lordów i Izby Gmin

-          John Constable - Wóz siana, Katedra w Salisbury (wersja z 1823 r), Plaża w Brighton, Dolina Dedham

-          Piotr Michałowski – Seńko, Napoleon na siwym koniu, Bitwa pod Somosierrą  (wersja z ok. 1837 r.), Sancho Pansa, Defilada przed Napoleonem, Studium konia

-          Walenty Wańkowicz - Portret Adama Mickiewicza na Judahu

-          François Rude - Wymarsz ochotników (Marsylianka), Napoleon budzący się do nieśmiertelności

-          Artur Grottger - Pożegnanie powstańca, Kucie kos, Bój (z cyklu Lituania), Świętokradztwo, Plac Zamkowy

-          Henryk Rodakowski - Portret matki, Portret generała Henryka Dembińskiego, portret pasierbicy Leoni Bludhorn

-          Sebastian Ricci Nagrobek Michała Bogorii Skotnickiego z kaplicy Skotnickich na Wawelu

 

Szkoła z Barbizon:

-          Theodore Rousseau – U wodopoju, Dęby w Apremont

-          Charles Frances Daubigny – Śluza w dolinie Optevoz

 

Realizm:

-          Gustave Courbet – Kamieniarze, Autoportret z psem, Atelier malarza, Dzień dobry panie Courbet, Pogrzeb w Ornans, Początek świata, Śpiący, Sarny, Prządka, Źródło, Dziewczęta nad Sekwaną

-          Camille Corot – Wspomnienie z Mortefontaine, Katedra w Chartres, Most w Nantes

-          Jean François Millet - Anioł Pański, Zbierające kłosy, Siewca, Odpoczynek oraczy

-          Honore Daumier Praczka, Ulica Transnonain w Paryżu, Don Kichot, Ratapoil, Wagon 3 klasy, Palestra urzędników, Kolekcjoner sztychów, Republika, Gargantua

-          Ilia Riepin – Burłacy na wołdze, Procesja w guberni kurskiej

-          Józef Szermentowski - Bydło schodzące do wodopoju, Odpoczynek oraczy

-          Aleksander Kotsis - Ostatnia chudoba, Matula pomarli

-          Maksymilian Gierymski – Pikieta powstańcza, Wiosna w miasteczku, Zima w miasteczku, Polowanie par force na jelenia

-          Aleksander Gierymski - Altana w ogrodzie (oraz studia do obrazu), Żydówka z pomarańczami, Święto Trąbek, Wieczór nad Sekwaną, Trumna chłopska, Luwr nocą, Katedra w Amalfi, Piaskarze

-          Józef Chełmoński - Przedstawienia: Trojek i Czwórek, Odlot żurawi, Bociany, Kuropatwy na śniegu, Burza, Babie lato

-          Juliusz Kossak - Polowanie z sokołem, Stadnina na Podolu

-          Wojciech Gerson - Cmentarz w górach, Zwał skalisty w Dolinie Białej Wody w Tatrach

-          Wojciech Kossak, Jan Styka - Panorama Racławicka (fragment z Kościuszką)

-          Wojciech Kossak - Piłsudski na Kasztance, Zaślubiny Polski z morzem, Portret córek

 

Akademizm i historyzm:

-          Alexandre Cabanel – Narodziny Wenus

-          Henryk Siemiradzki – Dirce chrześcijańska, Pochodnie Nerona, Bydło u wodopoju, U źródła, kurtyna dla Teatru Wielkiego we Lwowie i Teatru krakowskiego

-          Thomas Couture – Rzymianie w czasie upadku

-          William Bouguereau – Narodziny Wenus, Fala

-          Hans Makart – Sen nocy letniej, Dary ziemi, Dary wody

-          Jan Matejko - Stańczyk, Rejtan – Upadek Polski, Kazanie Skargi, Hołd Pruski, Bitwa pod Grunwaldem, Poczet królów polskich, Konstytucja 3 maja, Portret córki Beaty z kanarkiem, Bitwa pod Racławicami, Autoportret, Portret żony w ślubnej sukni, Unia lubelska, Kopernik, Zawieszenie dzwonu Zygmunta, Portret dzieci z psem

 

Prerafaelici:

-          John Everett Millais – Ofelia

-          Dante Gabriel Rossetti – Zwiastowanie, Beata Beatrix

-          Edward Burne-Jones – Złote schody

-          William Holman Hunt – Przebudzone sumienie

 

Symbolizm:

-          Gustave Moreau – Zjawa, Taniec Salome, Orfeusz, Zalotnicy

-          Puvis de Chavannes – Biedny rybak, Dziewczyny na brzegu morza

-          Arnold Bőcklin - Wyspa umarłych (Wersja z 1880 r.)

-          Odille Redon – Zamknięte oczy, Uśmiechnięty cyklop, Złota cela, Beatrice, Rydwan Apollina

-          Edougard Vuillard – Ogrody botaniczne

-          von Stuck - Sfinks

 

Impresjonizm:

-          Edouard Manet - Olimpia, Śniadanie na trawie, Bar w Folies-Bergère, Atelier w łódce, Rozstrzelanie cesarza Maksymiliana 1867-68, Na balkonie

-          Claude Monet - Impresja - Wschód słońca, Dworzec Saint Lazare (Przynajmniej dwie wersje), Katedra w Rouen - wersja 2 - (przynajmniej dwie wersje), Stogi - wersja 2 - (dwie wersje), Nenufary - wersja 2 - (dwie wersje), Topole, Mostek japoński, Maki, Spacer, Parlament brytyjski, Bulwar kapucynów

-          Edgar Degas – Primabalerina, Klasa tańca, Wyścigi konne (Jeźdźcy. Amatorzy), Absynt, Kąpiel, Prasowaczki, Czternastoletnia baletnica (rzeźba), Plac de la Concorde

-          Camille Pisarro - Czerwone dachy

-          Pierre-Auguste Renoir - Wielkie kąpiące się, Moulin de la Galette, Śniadanie wioślarzy, Huśtawka, Akt w słońcu, Parasolki, Portret pani Charpentier z dziećmi, Loża, Lisa z parasolką

-          Berthe Morisot – Kołyska, Polowanie na motyle

 

Neoimpresjonizm:

-          George Seurat – Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte, Cyrk, Modelki

-          Paul Signac - Port w Marsylii

 

Postimpresjonizm:

-          Paul Cézanne - Dom wisielca, Martwa natura z kuchennym stołem, Góra Sainte-Victoire (kilka wersji), Autoportret, Chłopiec w czerwonej kamizelce, Grający w karty, Martwa natura z błękitnym wazonem, Wielkie kąpiące się, Martwa natura z amorem, Zatoka l'Estaque, Nowoczesna Olimpia, Mardi gras

-          Vincent van Gogh – Buty, Jedzący kartofle, Portret „Ojca” Tanquy, Nocna kawiarnia, Autoportret (z 1888 r.), Autoportret z zabandażowanym uchem, Droga z cyprysami, Słoneczniki. ver.2, ver.3, (przynajmniej dwie wersje), Sypialnia van Gogha, Kruki nad łanem zboża, Gwiaździsta noc, Most w deszczu za Hiroshige, Żółty dom, Wnętrze kawiarni

-          Henri de Toulouse-Lautrec - Moulin Rouge, Les Ambasadour Aristide Bryant, Jane Avril w Jardin de Paris, Yvette Gilbert, W salonie, Divan Japonais

-          Paul Gauguin - Wizja po kazaniu – walka Jakuba z aniołem, Żółty Chrystus, Autoportret z Żółtym Chrystusem,  Les Miserables (Nędznicy), Ta Matete (Targ), Manao Tupapau (Duch zmarłych patrzy), Nevermore (Nigdy więcej), Kobiety na plaży, Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

 

Nabizm:

-          Paul Sérusier - Talizman

-          Pierre Bonnard – Akt w kontrapoście (Woda kolońska), Siesta, Pudle, Akt w kąpieli, Jadalnia na wsi

-          Maurice Denis – Plama słońca na tarasie, Drzewa w Kerduel, Muzy, Walka Jakuba z aniołem

 

Architektura XIX wieku (po klasycyzmie):

-          John Nash Pawilon królewski  w Brighton (bryła)

-          Charles Barry – Parlament w Londynie (bryła)

-          Zamek w Neuschwanstein (bryła)

-          Karl Friedrich Schinkel – Pałac w Kórniku (bryła)

-          Charles Garnier – Opera w Paryżu (bryła, fasada, wnętrze ze schodami) wnętrze

-          Joseph Paxton – pałac Kryształowy w Londynie (zdjęcia i rekonstrukcje)

-          Gustave Eiffel – Wieża w Paryżu

-          Pałac Poznańskiego w Łodzi

-          Edward Cichocki, Józef Huss - kościół św Augustyna na Nowolipkach w Warszawie

-          Franciszek Mączyński, Tadeusz Stryjeński – Teatr Stary (im. Heleny Modrzejewskiej) w Krakowie (elewacja)

-          Jan Zawiejski – Teatr Słowackiego w Krakowie

 

Rzeźba XIX wieku (po klasycyzmie):

-          Auguste Rodin – Myśliciel, Katedra, Pocałunek, Ręka Boga, Mieszczanie z Calais, Danaida, Wrota raju, pomnik Balzaca, Wiek spiżu, Ból

-          Jean Baptiste Carpeaux – Taniec

-          Medardo Rosso – Chore dziecko

-          Aristide Maillol – Powietrze, Morze Śródziemne, Noc, Trzy gracje

-          Antoine Bourdelle – Bethoveen na wietrze, pomnik Mickiewicza w Paryżu, Joanna d'Arc, Umierający centaur, Herakles łuczni

 
Secesja:

-          Antonio Gaudi – Casa Mila, Sagrada Familia (fasada), Casa Batllo, Park Guell

-          Hektor Guimard – Wejścia do paryskiego metra

-          Wictor Horta – Maison Tassel (klatka schodowa),

-          Joseph Olbrich - pałac „Secesji” wiedeńskiej (bryła)

-          Whistler – Pawia sala (wystrój)

-          Aubrey Beardsley – Pawia suknia, Salome

-          Gustave Klimt – Pocałunek, Judyta i Holofornes, 3 etapy życia kobiety, Węże wodne, Nude Veritas, Drzewo życia

-          Alfons Mucha – Plakat reklamujący bibułki „Job, Pory roku - wiosna, lato, jesień, zima, Plakat z Sarą Bernhardt w Medei, Projekty biżuterii

-          Kazimierz Stabrowski – Na tle witrażu

-          Emil Galle – przykładowy wazon

-          Rene Lalique – flakon na perfumy, projekt biżuterii

-          Tiffany – projekt lampy witrażowej

-          Mikolajus Constantinas Cziurlonis – Pochód żałobny V

 

Młoda Polska:

-          Jacek Malczewski – Melancholia, Introdukcja, Błędne koło, Krajobraz z Tobiaszem, Zatruta studnia (1906, Poznań), Thanatos (1902, Warszawa), Autoportret z hiacyntem, Autoportret w zbroi, Hamlet polski (Portret Aleksandra Wielopolskiego), Śmierć na etapie, Śmierć Elenai

-          Witold Wojtkiewicz – Krucjata dziecięca, Chrystus i dzieci, Turniej rycerski, Podmuchy wiosenne

-          Józef Mehoffer – Dziwny ogród, witraże do katedry fryburskiej

-          Józef Pankiewicz – Japonka, Targ na kwiaty, Wóz z sianem, Dziewczynka w czerwonej sukience, Park w Duboju, Dorożka nocą, Łabędzie nocą w Ogrodzie Saskim, Kwiaty

-          Władysław Podkowiński – Dzieci w ogrodzie, Sad w Chrzesnem, Szał, Marsz żałobny Chopina, Łubin w słońcu, Mokra wieś

-          Leon Wyczółkowski – Kopanie buraków (jedna z wersji), Rybacy (jedna z wersji), Orka na Ukrainie wersja 1, wersja 2, wersja 3, Dęby rogalińskie (rysunek tuszem), Ujrzałem raz, Gra w krokieta

-          Stanisław Witkiewicz – Willa pod Jedlami (bryła)

-          Jan Stanisławski – Topole nad wodą, Cerkiew Michajłowska w Kijowie

-          Boznańska – Dziewczynka z chryzantemami, Imieniny babuni, Autoportret z parasolką, Dzieci na schodach

-          Władysław Ślewiński – Sierota z Poronina, Kwiaty, Morze, Kobieta czesząca włosy

-          Stanisław Wyspiański – Bóg Ojciec (witraż), cykl widoków na kopiec Kościuszki (inny widok), Gmach Towarzystwa Lekarskiego (wystrój wnętrza, witraż), witraże i polichromie kościoła Franciszkanów w Krakowie inne1, inne2, kartony do witraży wawelskich, Staś, Mietek, Podwójny portret Elizy Pareńskiej ,Wystrój salonu Żeleńskich

 

Fowizm:

-         Henry Matisse - Portret żony z zieloną pręgą, Radość życia, Harmonia w czerwieni, Taniec, Muzyka, Smutek króla, kaplica w Vence, Otwarte okno w Collioure, Akt różowy, Wielkie czerwone wnętrze, Przepych spokój rozkosz, Le luxe II, Jeanette (rzeźba, wersja 1-5)

-         Raoul Dufy – 4 lipca w Hawrze, Akt stojący, Reklamy w Trouville

-         Albert Marquet – Plaża w Fecamp

-          Maurice Vlaminck – Czerwone drzewa, Barki na Sekwanie

-          Andre Derain – Most Westminsterski, Estaque

 

Protoekspresjonizm:

-          James Ensor - Autoportret wśród masek

-          Edward Munch – Krzyk, Madonna, Taniec życia, Chore dziecko, prace graficzne np. -1-, -2-,, Wampir, Śmierć w pokoju chorego

 

Ekspresjonizm:

-          Ernst Ludwig Kirchner – Autoportret z modelką, Kobiety na ulicy, Kokoty, wybrane grafiki 1 2, Domy w Dreźnie, Autoportret (grafika)

-          Emil Nolde – Tryptyk Maria Egipcjanka

-          Karl Schmidt-Rottluff - Trzy akty

-          Wassily Kandinsky – Błękitny jeździec, kościół w Murnau, W lesie, Pociąg w Murnau, Improwizacja 12 (Jeździec), Lirycznie

-          Franz Marc – Żółta krowa, Los zwierząt, Tygrys, Błękitne konie, Czerwone sarny

-          Oskar Kokoschka – Morderca - nadzieja kobiet, Pieta, Emigranci

-          Erich Heckel – Odpoczywająca Francis, Młyn w Dangast

-          Chaim Soutine – Wariatki, Dziewczyna z lalką, Kucharz, Boy hotelowy

-          Georges Rouault – Stary król, Joanna d'Arc, Święte oblicze, Pierrot jako artysta

-          Frida Kahlo – Szpital Henry'ego Forda, Podwójny autoportret, Autoportret z małpą

-          Diego Rivera – Ameryka prekolumbijska, Wnętrze fabryki w Detroit, in., Plantacja cukru

-          Jose Clemente Orozco – Demagogo, Zapatistas, Reforma

-          Dawid Alfaro Siqueiros – Nowa demokracja, Nasze czasy, Autoportret (El Coronelazo)

-          Rufino Tamayo - Zwierzęta

 

Nowa Rzeczowość:

-          George Grosz – Filary społeczeństwa, Miasto, Artysta i modelka, Autoportret, Republika automatów, Chcę cię wielbić o piękności

-          Max Beckmann Bal maskowy, Autoportret, Tańce w Baden Baden, Sen o Monte Carlo

-          Otto Dix - Wielkie miasto, Wojna, Niech żyje piękno, Portret rodziców

 

Kubizm, orfizm i grupa Section d'Or:

-          Pablo Picasso – Życie, Rodzina kuglarzy, Portret Gertrudy Stein, Panny z Avignonu, Fabryka z Horta de Ebro, Portret Kahnweilera, Martwa natura ze skrzypcami, Trzej muzykanci, Guernica, Las Meninas, Ukrzyżowanie, Kobiety biegnące po plaży, Koza, Byk, Kąpiące się z łódką na plaży, Kobieta z wachlarzem, Portret Vollarda, Dziewczyna z mandoliną, Rodzina arlekina

-          George Braque – Domy w Estaque, Gitara i klarnet, Martwa natura „Le Jour”, Martwa natura (Czarne ryby), Portugalczyk

-          Fernand Leger – Mona Liza z kluczami, Nurkowie polichromowani, Konstruktorzy, Kobiety we wnętrzu

-          Robert Delaunay – Rytm, Okna symultaniczne, Wieża Eiffla, Formy koliste – Księżyc nr 3

 

Futuryzm:

-          Umberto Boccioni - Ulica między domami, Jedyna forma ciągłości w przestrzeni (rzeźba), Elastyczność, Rozwinięcie butelki w przestrzeni, Bójka w galerii

-          Giacomo Balla – Dynamizm psa na smyczy, Dziewczynka biegnąca na balkonie

-          Carlo Carra - Pogrzeb anarchisty Galli

-          Gino Severini – Taniec Pan pan w san Monico, Wojna, Dynamizm balu, Błękitna tancerka

-          Antonio sant'Elia – la Citta Nuova

-          Luigi Russolo – Dynamizm automobilu, Bunt, Domy światło niebo

 

Początki abstrakcjonizmu:

-          Wassily Kandinsky – Pierwsza akwarela abstrakcyjna, Małe przyjemności, wybrana Improwizacja - np: IX, Cercle et carre

-          Aleksander Kobzdej – Szeroka szczelina między fioletami

 

Neoplastycyzm:

-          Piet Mondrian - Kompozycja I, inna ver., Brodway Boogie Woogie, Drzewa, Kompozycja Plusy-Minusy, inna ver., Nowy Jork

-          Gerrit Thomas Rietveldprojekt krzesła neoplastycznego, Willa Schroedera w Utrechcie

 

Informel:

-          Jackson Pollock  (przedstawiciel Informelu) – Wilczyca, Kompozycja 1A (1948), Konik 10a, Rytm jesieni

-          Wols (właśc. Alfred Otto Wolfgang Schulze-Battmann) - Kompozycja V

-          Franz Kline – Obraz nr 2, Figura ósma

 

Color Field Painting:

-          Mark Rothko –Tryptyk Ziemia i Zieleń (w kaplicy uniwersyteckiej w Houdson)

-          Barnett Newman – Be I, Day befeore one

-          Clyfford Still - Nigdy

 

Grupa „Zero”:

-         Lucio Fontana – Concetto spaziale

-         Yves Klein – Antropometrie, Relief błękitny, Wenus w błękicie

 

Nowa Figuracja i sztuka zaangażowana:

-          Willem de Kooning – Kobieta I

-          Edward Kienholz – Kastracja Murzyna, inne

-          Francis Bacon – Studium według portretu papieża Innocentego X Velazqueza, Trzy studia postaci do Ukrzyżowania-1, 2, 3, Siewca wg van Gogha, Mężczyzna z mikrofonami, 3 postaci w pomieszczeniu,2, 3, Studia postaci wg Muybridge'a, Akt leżący – Henrietta Moraes

 

Dadaizm:

-          Marcel Duchamp – Akt schodzący po schodach, L.H.O.O.Q, Fontanna, Suszarka do butelek, Panna młoda rozbierana przez swych kawalerów jednak (wielka szyba), in. ver., Młynek do czekolady, Rotorelief, Wieszak, Koło od roweru

-          Kurt Schwitters – Merzbild

-          Man Ray – Podarunek, rayografie, Łzy, Skrzypce Ingresa, Przedmiot do zniszczenia

 

Surrealizm:

-          Max Ernst – Słoń Celebes, Europa po deszczu, Ubu imperator, Król i królowa, Oko ciszy, Lunatyk (rzeźba), Matka Boska karcąca Dzieciątko, Spotkanie przyjaciół

-          Giorgio de Chirico – Tajemnica i melancholia ulicy, Niepokojące muzy, Hector i Andromeda

-          Jean Miro – Karnawał arlekina, Ważka z czerwonymi skrzydłami, Wnętrze holenderskie, Ogród warzywny z osłem, Pan, pies i cień

-          Rene Magritte – Terapeuta, Filozofia w buduarze, Kochankowie, Królestwo światła, Pokój przesłuchań, Dola człowiecza, Zamek w Pirenejach, Balkon wg Maneta, Golconda, Dwie tajemnice

-          Salvador Dali – Portret Mae West, Uporczywość pamięci, Płonąca żyrafa, Dżdżysta taksówka, Leda Atomowa, Kuszenie św Antoniego, Dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka, Miękka konstrukcja z gotowaną fasolką, Chrystus od św Jana, Oblicze wojny, Sześć zjaw Lenina na fortepianie, Sen spowodowany lotem pszczoły wokół owocu granatu na sekundę przed przebudzeniem

-          Meret Oppenheim – Śniadanie w futrze

-          Hans Arp – Drzewa (Miłorząb), Tancerka

 

Bauhaus:

-          Walter Gropius i Adolf Meyer – fabryka „Fagus“ (bryła)

-          Walter Gropius – siedziba Bauhausu w Dessau (bryła)

 

Architektura 1 połowy XX wieku:

-          Mies van der Rohe Willa pani Farnsworth, Osiedle w Weissenhof (widok ogólny na domy), Seagram Building

-          Frank Lloyd Wright – Muzeum Guggenheima w Nowym Yorku, Zakłady Johnson Wax w Madison, in., (wnętrze biurowca), Willa Kaufmanna (Dom nad wodospadem)

-          Hans Poelzig – Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu, Biurowiec IG Farben we Frankfurcie nad Menem (obecnie budynek uniwersytetu), Widownia Teatru Wielkiego w Berlinie

-          Erich Mendelsohn – Wieża Einsteina w Poczdamie, Dom towarowy Schocken w Stuttgarcie

-          Peter Behrens – fabryka farb w Hõchst, Hala turbin AEG w Berlinie

-          Pieter Oud – osiedle Kiefhoek w Rotterdamie

-          Tadeusz Tołwiński – gmach Muzeum Narodowego w Warszawie

 

Formizm;

-          Leon Chwistek – Szermierka

-          Stanisław Ignacy Witkiewicz – Portret Edwardy Szmuglarowskiej z 1930 r., Autoportret (z 1938 r.), Marysia i burek na Cejlonie, Nowa Aurige, Pejzaż australijski, Rąbanie lasu, portret Leona Reynala, portret Jadwigi Witkiewiczowej (z 1925)

-          Zbigniew PronaszkoAkt, Projekt pomnika Adama Mickiewicza w Wilnie

-          Tytus Czyżewski – Madonna z Dzieciątkiem

-          August Zamoyski – Pomnik Chopina, Pieta, Ich dwoje, Łza

 

Koloryzm:

-          Jan Cybis – Martwa natura z kwiatami, Martwa natura z butelką w plecionce

-          Zygmunt Waliszewski – Uczta renesansowa, Wyspa miłości, Malarz i modelka

-          Piotr Potworowski – Krajobraz z Łagowa, Akt na pasiaku, Uliczka w Hiszpanii

-          Artur Nacht Samborski – Martwa natura z fikusem, Portret z twarzą w cieniu

-          Józef Czapski – Opera Leśna w Sopocie

 

Grupa Rytm:

-          Władysław Skoczylas – Zbójnicki, Pieta

-          Zofia Stryjeńska – Spotkanie z synem z cyklu Pascha

-          Eugeniusz Zak – Pierrot

-          Jan Szczepkowski – Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów, ołtarz z kaplicy Bożego Narodzenia

-          Feliks Szczęsny-Kowarski - Elektra

 

Grupa Artes:

- Marek Włodarski – Krawat, liść i zapałki

 

Grupa krakowska:

-         Maria Jarema – Godziny, Filtry

-          Jerzy Nowosielski - Toaleta

-          Tadeusz Kantor – Multiple parasolowe, environment: Umarła klasa, Amarapura

-          Tadeusz Brzozowski – Pludry, Siurpryza

 

Konstruktywizm:

-          Władysław Strzemiński – Kompozycja unistyczna, Powidok słońca, Morze, Kobieta w oknie, Łódź

-          Katarzyna Kobro – Kompozycja przestrzenna nr 6

-          Aleksander Rodczenko – wybrane fotografie - Mataka, Majakowski, plakat filmowy do Pancernika Potiomkin, plakat Pro eto, Okładka czasopisma „Nowyj Lef” nr 6 z 1927

-          Henryk Stażewski – Relief nr 12, Relief nr 14

-          Władimir Tatlin – projekt Pomnika III Międzynarodówki

-          Kazimierz Malewicz – Czarny kwadrat na białym tle, kompozycja suprematyczna (z 1915 roku), Figura w żółtej koszuli, Czerwona konnica, Aviator, Anglik w Moskwie

-          El Lissitzky – Czerwonym klinem uderz w Białych, ilustracje do bajki o kwadratach, Trybuna Lenina

 

Pop art i Nowy Realizm:

-          Richard Hamilton – Co właściwie sprawia, że nasze mieszkania są tak odmienne, tak pociągające?

-          Robert Rauschenberg – Odaliska, Kanion

-          Jasper Johns – Flagi, Cel z czterema twarzami

-          Claes Oldenburg – Dwa Cheesburgery, Miękki sedes, Spinacz do suszenia bielizny

-          Andy Warhol – Wielka puszka zupy Campbell’s, Autoportret z cieniem, Marilyn Monroe, in. ver., Nosorożec, Opakowanie płatków Kellogg's, Opakowanie płatków mydlanych Brillo

-          Roy Lichtenstein – A teraz moi mali, za Francję, M – Maybe, Forget, Złota rybka i piłeczki do golfa, Młoda dziewczyna z piłką

-          George Segal – plakat filmowy Cinema, Stacja benzynowa, Godziny szczytu

-          Tom Wesselmann – Kobieta paląca, Martwa natura z szafką

-          Edward Kienholz – Szpital stanowy, in., Tylne siedzenie Dogde'a

-          Cesar – Wielki kciuk

-          Allen Jones – Wieszak na kapelusze, Stół

 

Fotorealizm:

-          Duane Hanson – Turyści, Kobieta z wózkiem na zakupy

-          Richard Estes – obrazy z cyklu Pejzaże miejskie, Podwójny autoportret

-          Chuck CloseWielki autoportret

 

Op art:

-          Victor Vasarely – Kompozycja BOO (1978), Arny (Cień), Attai

-          Bridget Riley – Prąd

 

Konceptualizm:

-          Joseph Kosuth – Jedno i trzy krzesła

-          Jerzy Rosołowicz – Kreatorium kolumny stalagnatowej

-          Joseph Beuys – Krzesło z tłuszczem

-          Roman Opałka – 1965/1 - ∞

 

Land art:

-          Robert Smithson – Spiralna grobla

-          Christo - opakowanie budynku Reichstagu i Pont Neuf

-          Richard Long – A Crossing Place

-          Andrzej Łubowski - Ślady

 

Architektura 20 wieku:

-          Le Corbusier – Kaplica Nôtre Dame do Haut w Ronachamp (plan, bryła z różnych stron - inna, wnętrze), Modulor, Jednostka mieszkalna w Marsylii, dom studentów szwajcarskich w Paryżu

-          Renzo Piano i Richard Rogers – Centrum Pompidou w Paryżu (bryła)

-          Jorn Utzon- Opera w Sydney (bryła)

-          Charles Moore – Piazza d’Italia (Nowy Orlean –USA)

-          Maciej Nowicki – Arena Raleigh w Północnej Karolinie

-          Eero Sarineen – Łuk Jeffersona, Lotnisko Keneddy'ego

-          Oskar Niemeyer – Centrum Kongresowe w Brazylii, Katedra w Brazylii, Centrum Sztuki Niteroi, Budynek kasyna na Maderze

-          Oskar Niemeyer i Le Corbusier – Budynek ONZ w Nowym Jorku

-          Alvar Aalto – Centrum kongresowe i Sala Koncertowa w Helsinkach

-          Kenzo Tange – Katedra NMP w Tokio, Centrum Pokoju w Hiroszimie

-          Frank O'Gehry – Muzeum Guggenheima w Bilbao

 

Arte povera:

-         Pistoletto - Wenus w łachmanach

-         Reiner Ruthenbeck – Sterta popiołu IV

 

Art brut:

-          Jean Dubuffet – Kapelusz z kokardą, Pierre Matisse ciemny

 

Socrealizm:

-          Lew Rudniew- Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

-          Aleksander Kobzdej – Kamieniarze, Podaj cegłę

-          Brodsky – Lenin w Smolnem

-          Wiera Muchina – Robotnik i kołchoźnica

 

Rzeźba XIX i XX wieku (po Rodinie):

-          Alexander Calder – Mobile, Czarna wdowa

-          Alberto Giacometti – Postać krocząca, Plac, Las, Pałac o 4 nad ranem, Kobieta z poderżniętym gardłem, Czarna głowa (portret Diego, rysunek)

-          Constantin Brancusi – Księżna X, Niekończąca się kolumna, Ptak, Panna Pogany, Pocałunek, Jajo, Nowonarodzony

-          Henri Moore – Spoczywająca post, Król i królowa, Rodzina, Pomnik Energii Atomowej

-          Barbara Hepworth – Forma zagięta

-          Jean Tinguely – Metamatic no 1

-          Władysław Hasior –  Wyszywanie charakteru, pomnik: Dzieciom Zamojszczyzny, Prometeusz (pomnik Ofiarom zbrodni hitlerowskich – społeczeństwo Zakopanego)

-          Magdalena Abakanowicz – Abakan czerwony, Katharsis, Figury tańczące, Ptaki wiadomości dobra i zła, Alteracje

-          Katarzyna Kozyra – Piramida zwierząt, Olimpia

-          Alina Szapocznikow - Autoportret zwielokrotniony

-          Gustaw Zemła – Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach

-          Jacek Waltoś – Oczekiwanie (rzeźba)

-          Igor Mitoraj – Eros Spętany, Centaur

-          Xawery Dunikowski – Tchnienie, Kobiety brzemienne, Pomnik Czynu Powstańczego , Marsz ku słońcu, Głowa matki, głowa Heleny Modrzejewskiej (cykl „Głowy Wawelskie”)

-          Jerzy Jarnuszkiewicz – Kompozycja drogowskazowa

-          Adam Myjak – Thanatos

-          Mirosław Bałka – Święty Wojciech

 

Artyści poza kierunkami:

-          Arman – Akumulacja dzbanków, Wenus z pędzli, Gwiaździsta noc

-          Tadeusz Makowski – Szewc, Powrót ze szkoły, Skąpiec, Czworo dzieci z trąbą, Kapela dziecięca

-          Marc Chagall – Ja i moja wieś, Żołnierz pije, Autoportret z siedmioma palcami, Białe ukrzyżowanie, Wojna, Czas to rzeka bez brzegów, Skrzypek, Trzy świece

-          Andrzej Wróblewski – Ukrzesłowienie, Rozstrzelanie V

-          Zdzisław Beksiński – kompozycja bez tytułu z 1983 roku z katedrą z piszczeli

-          Bronisław Linke – Autobus

-          Jerzy Duda – Gracz – Hamlet Polny

-          Georg Baselitz – Portret Franza Dahlema

-          Jean Fautier – Głowa zakładnika nr 22

-          Paul Klee – Wspomnienie ogrodu, Starodawny dźwięk, Wspomnienie ogrodu, Czerwone i białe kopuły, Maska, Ad Parnassum, Południowe ogrody

-          Maurice Utrillo – Zaułek Cottin

-          Henri Rousseau – Śpiąca cyganka

-          Karel Appel – Holenderka (ekspresjonizm abstrakcyjny)