ZASADY REKRUTACJI KANDYDATÓW LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W GORZOWIE WLKP.
1. Rekrutacja do LSP odbywa się na podstawie:
· Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo Oświatowe,
· Ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo Oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw,
· Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia uczniów z jednych typów szkół do innych.
2. Od roku szkolnego 2019/20 w LSP w Gorzowie Wlkp., będzie odbywać się rekrutacja do klasy pierwszej liceum sztuk plastycznych, zwanej dalej LSP (dla kandydatów kończących ósmą klasę szkoły podstawowej).
3. O przyjęcie do klasy pierwszej LSP, może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy nie więcej niż 17 lat.
4. Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie do pierwszej LSP jest złożenie (w terminie podanym, w harmonogramie pracy szkoły oraz harmonogramie rekrutacji na dany rok szkolny) wymienionych niżej dokumentów oraz przystąpienie do egzaminu wstępnego.
5. Od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na pierwszy rok nauki w LSP wymagane są dokumenty:
· wniosek o przyjęcie do Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp., (dostępny w sekretariacie szkoły, oraz na stronie www.lpla.edu.gorzow.pl),
· 2 podpisane zdjęcia,
· zaświadczenie lekarskie od lekarza POZ (Ustawa Prawo Oświatowe art.142.1 ust.2)
· zaświadczenie szkolne, o uczęszczaniu do VIII klasy szkoły podstawowej.
6. Rekrutację do klasy pierwszej LSP prowadzi Komisja Rekrutacyjna. Dyrektor LSP wyznacza skład komisji i przewodniczącego oraz określa zadania członków komisji.
7. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do LSP zobowiązani są do zapoznania się ze Statutem LSP, a z chwilą przyjęcia - do jego przestrzegania.
8. Kandydat zakwalifikowany do LSP zobowiązany jest do złożenia oryginału świadectwa i innych wymaganych dokumentów w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Niezłożenie w odpowiednim terminie któregokolwiek z wymaganych dokumentów spowoduje nie uwzględnienie kandydata w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym – brak na liście kandydatów przyjętych do LSP.
9. Dla kandydatów do LSP przeprowadza się egzamin wstępny, obejmujący:
· egzamin praktyczny z rysunku, malarstwa i kompozycji przestrzennej,
· egzamin ustny ze znajomości zagadnień związanych z różnymi dziedzinami sztuk plastycznych w zakresie objętym podstawą programową kształcenia ogólnego, w zakresie przedmiotu plastyka dla szkoły podstawowej.
10. Na egzamin wstępny z przedmiotów artystycznych składają się trzy elementy:
· egzamin praktyczny z rysunku (skala ocen od 0 do 25 punktów),
· egzamin praktyczny z malarstwa (skala ocen od 0 do 25 punktów),
· egzamin praktyczny z kompozycji przestrzennej(skala ocen od 0 do 25 punktów).
11. Prace plastyczne ocenia komisja złożona z nauczycieli projektowania graficznego, rysunku i malarstwa oraz rzeźby. Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w tej części egzaminu wynosi 75.
12. Egzamin ustny z w zakresie podstawy programowej przedmiotu plastyka ocenia trzyosobowa komisja. Jej członkowie mogą przyznać kandydatowi od 0 do 25 punktów.[skreślony]
13. Na każdy egzamin kandydaci zgłaszają się z legitymacją szkolną.
14. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postepowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria:
· w przypadku kandydata niepełnoletniego – kryteria, o których mowa w art. 131 ust.2 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 – Prawo Oświatowe,
· w przypadku kandydata pełnoletniego – kryteria, o których mowa w art.135 ust. 6 pkt2 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 – Prawo Oświatowe,
15. Od roku szkolonego 2019/2020 rekrutacja do klas pierwszych LSP odbywa się do klasy ze specjalizacją projektowanie graficzne:
16. Wyniki postepowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie:
· list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych – w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia /ostatniego/egzaminu wstępnego,
· list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych – w terminie do dnia 5 sierpnia roku szkolonego, poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadzane jest postępowanie rekrutacyjne.
Sposób i miejsce publikacji list zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz list osób przyjętych i nieprzyjętych do LSP - określają przepisy prawa oświatowego. Szczegółowe informacje dotyczące uzyskanej przez kandydata punktacji ze względu na ochronę danych osobowych, można uzyskać osobiście w sekretariacie szkoły.
17. Liczba miejsc w klasach pierwszych nie może przekroczyć 27 osób.
18. W przypadku ubiegania się przez kandydata o przyjęcie do szkoły, do klasy wyższej niż pierwsza , a także w przypadku przechodzeniu ucznia z innej szkoły lub placówki artystycznej, albo złożenia przez kandydata wniosku o przyjęcie w trakcie roku szkolnego, przeprowadza się egzamin kwalifikacyjny. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego jest posiadanie przez szkołę możliwości przyjęcia kandydata.
19. Egzamin kwalifikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej, ustnej, praktycznej lub mieszanej, ustalonej przez dyrektora szkoły.
20. Egzamin kwalifikacyjny przeprowadzany dla kandydata ubiegającego się o przyjęcie do LSP, do klasy wyższej niż pierwsza, w trakcie roku szkolnego, obejmuje wiedzę i umiejętności z zajęć edukacyjnych artystycznych, w zakresie odpowiadającym zrealizowaniu podstawy programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, na etapie umożliwiającym przyjęcie odpowiednio kandydata albo ucznia do klasy, o przyjęcie do której kandydat albo uczeń się ubiega.
21. W przypadku uczniów realizujących naukę w szkołach artystycznych (plastycznych) musi wystąpić zgodność nauczanej specjalizacji z tą, do której chce kandydat aplikować. W przypadku uczniów realizujących naukę w szkołach ogólnokształcących, pod uwagę brane są również szczególne osiągnięcia twórcze (np. poświadczone dyplomami).
22. Uczeń przyjęty do PLSP na podstawie egzaminu kwalifikacyjnego uzupełnia różnice programowe z zajęć edukacyjnych na warunkach ustalonych prze4z nauczycieli, prowadzących poszczególne zajęcia edukacyjne